O tym, że Tajlandia słynie z pysznej kuchni nie trzeba nikogo przekonywać. Ani o tym, że rowerowy podróżnik ceni sobie dobre jedzonko. Nie mam pojęcia tylko, dlaczego ten doskonały deser tak późno zwrócił moją uwagę. Dopiero podczas pobytu na Phuket, gdzie kończyła się długa rowerowa przygoda z Azją Południowo – Wschodnią. I jak to się w ogóle stało, że ostatniego dnia pobytu właśnie się na niego skusiłam?
W niewielkiej budce, a właściwie straganie niedaleko plaży ustawiła się kolejka ludzi. A ja akurat zgłodniałam po kilkugodzinnym snoorkowaniu. Zajrzałam więc, co „budka” serwuje… Ryż? Znowu ryż… ale zapach był kuszący, więc postanowiłam spróbować i już po chwili siedziałam na brzegu morza z solidną porcją ryżu z mango. Ale jak to smakowało!!!
Czasem robię ten deser w domu wg poniższego przepisu. Powstaje pyszne danie zaprawione potężną dawką nostalgii. Wystarczy przymknąć oczy i wraca obraz tamtego popołudnia. Ostatniego z długiej, pięknej podróży przez Wietnam, Laos, Kambodżę i Tajlandię.
Składniki: (na 2 solidne porcje, albo 4 mniejsze)
- Ryż kleisty –“sticky rice” lub “glutinous rice” – 1 szklanka. W Azji pd-wsch to najbardziej popularna odmiana ryżu. I najtańsza. U nas można go dostać na stoiskach „kuchnie świata”. Tańszym zamiennikiem może być „ryż jaśminowy”
- Cukier palmowy (ewentualnie zwykły, ale palmowy daje lepszy smak). Też dostępny na stoiskach „kuchnie świata”.
- Limonka – 1 szt
- Mleczko kokosowe – puszka 400 ml
- Duże, dojrzałe (miękkie) mango – 1 sztuka
- Sezam (jasny lub ciemny) – 1-2 łyżeczki do posypania (lub prażona fasolka Mung lub plasterki migdałów)
Przygotowanie
- Ryż kleisty kilka razy przepłukać w zimnej wodzie aż będzie przejrzysta i odstawić na kilka godzin zalany wodą (np. na noc)
- Ryż najlepiej jest gotować na parze ok 30 – 40 minut (Na naczynie z gotującą wodą dać sitko, najlepiej płaskie tak, żeby warstwa rozłożonego ryżu była wszędzie tej samej grubości. Ewentualnie wyłożyć sitko gazą, żeby ryż nie wypadał. Całość przykryć). Gotowy ryż powinien stać się przezroczysty i być al dente.
UWAGA Jeśli używamy ryżu jaśminowego, to po przepłukaniu w zimnej wodzie gotujemy go od razu. ½ szklanki ryżu zalać 1 szklanką gorącej wody i gotować pod przykryciem na b. małym ogniu ok 15 minut. Dalej postępować podobnie jak przy użyciu sticky rice - Po ugotowaniu przełożyć ryż do miski.
- 1/2 puszki mleka kokosowego (po dokładnym wymieszaniu jej zawartości) zagrzać z dodatkiem cukru (2-4 płaskie łyżeczki) i soku z 1/3 limonki
- Zagrzanym mleczkiem kokosowym zalać ryż w misce, wymieszać delikatnie, przykryć i pozostawić na ok 30 -40 min, aby ryż wchłonął mleczko
- Uprażyć 2 łyżeczki sezamu (na suchej patelni); ew fasolkę lub płatki migdałów
- Z pozostałego mleka kokosowego (1/2 puszki) zrobić sos – zagotować je z dodatkiem 3 łyżeczek cukru i reszty soku z limonki. Gotować mieszając na wolnym ogniu, aż sos zgęstnieje (można też użyć 1,5 łyżeczki mąki ryżowej do zagęszczenia)
- Obrać i pokroić mango na paski lub plastry.
- Na talerzu nałożyć porcję ryżu, dodać mango, posypać delikatnie sezamem, polać sosem (sos można też podać osobno).
Zalecane jest podawanie na ciepło, ale ja lubię też ten deser po wystudzeniu.